Solidarna Polska: expose było bardzo słabe. Jedyną zaletą był brak "huraganu obietnic".

Expose premiera Donalda Tuska było bardzo słabe i na pewno nie jest remedium na kryzys w 2012 roku - uważa posłanka klubu Solidarna Polska Beata Kempa. Według niej, jedyną zaletą expose Tuska był brak "huraganu obietnic". "Uważam, że było to bardzo słabe expose. Jedyne co, to tylko, że nie było w nim jakiegoś huraganu obietnic, tak jak w 2007 roku" - powiedziała Kempa dziennikarzom po piątkowym wystąpieniu szefa rządu w Sejmie. Jej zdaniem, w expose znalazły się zapowiedzi, które - jak mówiła - być może w pierwszej chwili mogą wydawać się zaskakujące i dobre, ale - zaznaczyła - ostatecznie nie przyniosą one dodatkowych oszczędności w budżecie państwa w kolejnych latach. "Założenie (deficytu finansów publicznych na poziomie) 3 proc. PKB to jest mrzonka" - uważa Beata Kempa.

Premier powiedział w expose, że celem rządu jest wyjście z nadmiernego deficytu w 2012 r. Według niego, na koniec 2012 r. dług publiczny powinien spaść do 52 proc. PKB, a deficyt finansów publicznych do 3 proc. PKB.

Kempie nie podobało się też wybiórcze - jej zdaniem - potraktowanie służb mundurowych. Jak oceniła, propozycje premiera w tym zakresie to "szczątkowa reforma". "Jeśli to w ogóle można nazwać reformą" - mówiła posłanka. Premier zapowiedział zmiany dotyczące osób wstępujących do służb mundurowych od początku 2012 roku. Wiek emerytalny - mówił - powinien być ustanowiony w wysokości 55 lat, a staż służby - 25 lat.

Zdaniem Kempy propozycje premiera dotyczące rolników świadczą o "kompletnej nieznajomości tego, co w tej chwili dzieje się w rolnictwie". Jej zdaniem podniosą one koszty funkcjonowania gospodarstw rolnych i obniżą tym samym ich dochodowość.

Premier zapowiedział m.in. zmiany dotyczące składek zdrowotnych dla rolników. Tusk chce, by rolnicy mający gospodarstwa o powierzchni od 6 do 15 ha płacili połowę składki płaconej dziś przez osoby prowadzące działalność gospodarczą poza rolnictwem; całą składkę będą płacili ci, którzy mają gospodarstwa większe niż 15 ha.

Tusk zapowiedział też, że od 2013 roku dla gospodarstw rolnych rząd zacznie wprowadzać rachunkowość, a następnie opodatkowanie dochodów na ogólnych zasadach.

Pytana, w jakich kwestiach wspomnianych w expose premiera klub Solidarna Polska będzie popierał rząd, Kempa odparła, że temu m.in. będzie poświęcone wystąpienie jej klubu w czasie popołudniowej debaty Sejmie.