4 listopada 2011 Komitet Polityczny PiS wyrzucił z partii europosłów Zbigniewa Ziobro, Jacka Kurskiego i Tadeusza Cymańskiego. Europosłów wyrzucono z PiS za próbę naprawy partii.
7 listopada 2011 - powstał Klub w Sejmie "Solidarna Polska". Klub powstał w geście solidarności z niesłusznie wyrzuconymi z PiS europosłami. W skład klubu weszło 17 parlamentarzystów PiS. Po kliku dniach do klubu dołączyli kolejni 2 posłowie PiS. 17 parlamentarzystów PiS powołało w dniu 7 listopada 2011 klub w Sejmie „Solidarna Polska”. To nie nowa partia, a tylko gest solidarności ze Zbigniewem Ziobrą, Jackiem Kurskim i Tadeuszem Cymańskim, których wyrzucono 4 listopada 2011 z partii Jarosława Kaczyńskiego (PiS). Parlamentarzyści liczyli na refleksję prezesa i przywrócenie kolegów w szeregi PiS. 16 posłów i senator zadeklarowali, że nie odchodzą z PiS. "Tworzymy parlamentarny klub Solidarna Polska, który ma się solidaryzować z naszymi kolegami. Liczymy na refleksję we władzach Prawa i Sprawiedliwości i na zastanowienie się, czy ta sytuacja nie dzieli polskiej prawicy" – mówił Arkadiusz Mularczyk, szef klubu. "W sytuacji, gdyby okazało się, że istnieje wola i możliwość powrotu naszych kolegów do PiS, to będziemy chcieli się połączyć z klubem parlamentarnym Prawo i Sprawiedliwość" – wyjaśniał. Jego zdaniem, od tej chwili „piłka jest po stronie” władz PiS (wypowiedź z dnia 07.11.2011). Zbigniew Ziobro, wokół którego utworzyła się nowa inicjatywa polityczna, zapewnił, że powstaje klub, nie partia polityczna. "Nie tworzymy partii, partia jest jedna, jest nią Prawo i Sprawiedliwość" – stwierdził. Dziękował kolegom tworzącym klub za piękny gest, którego celem jest też zwycięstwo PiS. "Zwycięstwo jest możliwe tylko wtedy, kiedy PiS będzie dynamicznie szło do przodu. Nie będzie dzielić, nie będzie wyrzucać, ale będzie łączyć i otwierać się na różne środowiska" – przekonywał Zbigniew Ziobro. Dodał, że on i jego koledzy liczą na to, że uda im się połączyć z PiS. Przekonywał, że wielkie zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości będzie możliwe, gdy cofnięte zostaną błędne decyzje, a władze PiS otworzą się na wewnętrzną debatę i wyciągnięcie wniosków z przeszłości. „Pozostajemy członkami Prawa i Sprawiedliwości, ale oświadczamy, że tworzymy klub parlamentarny Solidarna Polska, którego nazwa oprócz solidarności z naszymi skrzywdzonymi kolegami odnosi się do powrotu do źródeł zwycięskiego programu społecznego PiS z 2005 r., zakładającego solidarne państwo równych szans bazującego na gospodarce opartej na wiedzy i redukującego rozwarstwienie społeczne” – czytamy w oświadczeniu klubu z dnia 7 listopada 2011. W skład klubu "Solidarna Polska" weszli: Beata Kempa, Andrzej Dera, Marzena Wróbel, Tadeusz Woźniak, Mieczysław Golba, Jerzy Rębek, Patryk Jaki, Piotr Szeliga, Jarosław Żaczek, Andrzej Romanek, Arkadiusz Mularczyk, Jan Ziobro, Edward Siarka, Józef Rojek, Mariusz Orion Jędrysek, Jacek Bogucki oraz senator Maciej Klima. Po kilku dniach od rozpoczęcia kadencji Sejmu do klubu Solidarnej Polski dołączyli, kolejni posłowie PiS Bartosz Kownacki oraz Andrzej Dąbrowski.
18 listopada 2011 - Komitet Polityczny PiS odrzucił odwołanie złożone przez niesłusznie wyrzuconych europosłów i zamknął im możliwość powrotu do PiS. Następnego dnia (19 listopada 2011) po zakończeniu pierwszego posiedzenia Sejmu VII kadencji (tuż po godz. 12.00), członkowie klubu "Solidarna Polska" zostali formalnie wyrzuceni z partii Prawo i Sprawiedliwość za gest solidarności z niesłusznie wyrzuconymi wcześniej europosłami Zbigniewem Ziobro, Jackiem Kurskim, oraz Tadeuszem Cymańskim.
19 listopada 2011 tuż po godz. 12.00 - z partii PiS formalnie wykluczono parlamentarzystów "Solidarnej Polski". Tego samego dnia po godz. 13.00 parlamentarzyści Solidarnej Polski podczas nieplanowanej wcześniej konferencji prasowej zapowiedzieli zakładanie Klubów Solidarnej Polski w całym kraju. Po wykluczeniu z partii PiS, parlamentarzyści klubu "Solidarna Polska" zapowiedzieli, że ruszają w objazd po kraju, aby rozmawiać ze swoimi wyborcami. Po tym objeździe mają ogłosić "plan prowadzący do zwycięstwa polskiej prawicy". "Czas na nowe otwarcie. Naszym celem jest zwycięstwo polskiej prawicy. Chcemy się spotkać z wyborcami" - zapowiedział Zbigniew Ziobro. Dodał, że po tym objeździe, klub przedstawi, jak chce zrealizować cel, jakim jest zwycięstwo prawicy. Lider Solidarnej Polski zapowiedział zakładanie Klubów Solidarnej Polski w całym kraju i zaprosił do angażowania się w ich działalność.
19 listopada 2011 (po niesłusznym wyrzuceniu europosłów z PiS, po wyczerpaniu wszystkich możliwych odwołań od decyzji Komitetu Politycznego PiS, po wykluczeniu z PiS parlamentarzystów klubu "Solidarna Polska") formalnie powstał Klub Solidarnej Polski w którego skład wchodzi Klub Parlamentarny Solidarna Polska. W dniu 19 listopada 2011 Klub Solidarna Polska liczył 18 posłów, senatora, oraz 3 europosłów.