Solidarna Polska chce pomóc młodym wbrew temu, co czyni premier i jego rząd.

Solidarna Polska jeszcze w poniedziałek (2012.02.20) złoży wniosek o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny poświęconego problemowi bezrobocia wśród młodych ludzi. Rząd dyskutuje na temat wydłużenia wieku emerytalnego do 67. roku życia, tymczasem nie tędy droga. Dane dotyczące rynku pracy są po prostu szokujące - powiedział Andrzej Romanek na konferencji Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska (2012.02.20). Rzecznik klubu Patryk Jaki zapowiedział, że Solidarna Polska złoży wniosek o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny poświęconego problemowi bezrobocia wśród młodych ludzi. Według Andrzeja Romanka, takie posiedzenie jest niezbędne, bo umożliwi przedyskutowanie problemu oraz znalezienie rozwiązań. Solidarna Polska chce pomóc młodym wbrew temu, co czyni premier i jego rząd - oświadczył Andrzej Romanek. Okazuje się, że polski rząd przeznaczył blisko 4 mld zł mniej w 2012 roku niż w roku ubiegłym na aktywizację młodych osób poprzez staże, czyli te osoby nie przebiją tej ściany, nie mają możliwości zdobycia doświadczenia - uważa poseł Andrzej Romanek.

Solidarna Polska żąda pilnego zwołania Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Dnia 20 lutego 2012 roku w gmachu Sejmu odbyła się konferencja prasowa Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska. Konferencja dotyczyła zatrważającego wzrostu bezrobocia wśród młodych ludzi.

Dziś „Gazeta Wyborcza” opublikowała wyniki badań GUS na temat bezrobocia. Dane dotyczące rynku pracy są szokujące. Poziom bezrobocia wzrósł z 12,5proc. w grudniu 2011r. do 13,3proc. w styczniu tego roku. Solidarna Polska wzywała premiera w trakcie debaty budżetowej do aktywnej walki z bezrobociem. Mimo to sytuacja jest tragiczna, a w pewnych regionach prawie 60proc. bezrobotnych stanowią ludzie młodzi, przed 34. rokiem życia. Premier pytany, co planuje zrobić w kwestii bezrobocia, odpowiedział, że w Hiszpanii sytuacja jest gorsza. Takie porównywanie się do gorszych to skandal, a proponowane 120mln zł, które rząd chce przeznaczyć na szkolenia i bony stażowe, to stanowczo za mało – eksperci mówią, że potrzeba na ten cel minimum miliardach złotych.

Rząd Donalda Tuska w tym roku przeznaczy o 4mld zł mniej niż rok temu na aktywizację młodych. Ponadto, młodzi borykają się z problemem szklanego sufitu, a ilość regulowanych zawodów nie pozwala na podjęcie pracy np. w zawodzie taksówkarza czy kominiarza. Jednocześnie doszło do upadku polskiego szkolnictwa zawodowego.

Klub Parlamentarny Solidarna Polska złoży wniosek o zwołanie w trybie pilnym Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, by jak najszybciej podjąć działania w celu zniwelowania bezrobocia, szczególnie wśród młodych ludzi, którzy jedyną swoją szansę widzą w emigracji.