Solidarna Polska żąda informacji nt. sytuacji w polskim systemie emerytalnym w świetle bulwersującego oświadczenia wicepremiera Pawlaka.

Klub Parlamentarny Solidarna Polska jest oburzony skandaliczną i bezprecedensową wypowiedzią wicepremiera Waldemara Pawlaka, który wyznał, że nie ufa polskiemu systemowi emerytalnemu. Jeśli druga najważniejsza osoba w rządzie, wicepremier, składa deklaracje, że nie wierzy w państwo, nie wierzy w ZUS i nadzieje na przyszłość pokłada tylko w swoich oszczędnościach, to jak ma się czuć przeciętny obywatel? W takiej sytuacji politycy opozycji nie mogą przejść z tym do porządku dziennego. Wicepremier polskiego rządu jest człowiekiem odpowiedzialnym, ma wiedzę, wie, co mówi, ma doświadczenie, wie, na czym opiera swoje przekonania. Jeśli ma informacje, że system emerytalnym stoi na skraju zapaści, oczekujemy od premiera, by jak najszybciej, w drodze informacji bieżącej, wyjaśnił tę skandaliczną sytuację. Solidarna Polska składa wniosek do laski marszałkowskiej o dodatkowy punkt w najbliższym posiedzeniu Sejmu o informację bieżącą w sprawie sytuacji w systemie emerytalnym. Wicepremier jest w polskim parlamencie od ponad 20 lat, dwukrotnie był premierem i wicepremierem, ale nigdy z jego ust nie padła tak szczera deklaracja o stanie państwa. Podobna sytuacja miała miejsce na Węgrzech, gdzie były premier Ferenc Gyurcsány przyznał, że okłamywał obywateli „rano i wieczorem”. Te słowa doprowadziły do upadku jego rządu i przejęcia władzy przez Victora Orbana. Od premiera Donalda Tuska żądamy wyjaśnień i publicznej debaty, która pozwoli poznać nam prawdę na temat sytuacji w polskim systemie emerytalnym.


PO oszukuje Polaków. Niech Tusk wyjaśni słowa Pawlaka.

Klub Solidarnej Polski złożył w Sejmie wniosek o informację rządu na temat systemu emerytalnego. Solidarna Polskę oburzyło stwierdzenie wicepremiera Waldemara Pawlaka, że "nie bardzo wierzy w państwowe emerytury", więc oszczędza we własnym zakresie.

Jak ocenił lider Solidarnej Polski, europoseł Zbigniew Ziobro, "stała się rzecz bez precedensu w polskim parlamencie". - Otóż wicepremier polskiego rządu, druga osoba w polskim rządzie oświadczył z wielką szczerością, że w jego przekonaniu polski system emerytalny zawalił się, że ten system jest na skraju upadku i bliżej upadłości, w związku z tym sam nie wierzy w ZUS, wierzy natomiast i inwestuje w swoją rodzinę, w oszczędności - mówił Zbigniew Ziobro. Zaznaczył, że "nie jest to wypowiedź jakiegoś celebryty, a wicepremiera rządu". - W tej sytuacji my, jako politycy opozycji nie możemy przejść nad tym do porządku dziennego - podkreślił europoseł. 

- Pan premier Pawlak jest człowiekiem odpowiedzialnym, o dużym doświadczeniu politycznym, jest człowiekiem, który ma wiedzę na temat tego, co mówi i na czym opiera swoje przekonania, w związku z tym skoro posiada takie informacje, które uprawniają go do wyrażenia przekonania, które może wzbudzić lęk u milionów Polaków to my oczekujemy od polskiego premiera, pana Donalda Tuska, żeby zechciał wyjaśnić tę sprawę na najbliższym posiedzeniu Sejmu - dodał lider Solidarnej Polski. Klub oczekuje, że szef rządu wyjaśni stanowisko swego zastępcy. - To stanowisko burzy spokój Polaków, to stanowisko oznacza, że tak naprawdę system emerytalny nie będzie wnet działał - przekonywał Zbigniew Ziobro. 

Szef klubu Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk powiedział, że wypowiedź Pawlaka przypomina mu słowa lewicowego premiera Węgier sprzed kilku lat Ferenca Gyurcsany'ego (w 2006 roku na zamkniętym partyjnym spotkaniu przyznał on, że podczas kampanii wyborczej zakłamywane były informacje o stanie węgierskiej gospodarki). - To pokazuje, że obecnie rządzący po prostu oszukują polskie społeczeństwo - ocenił szef klubu. Arkadiusz Mularczyk poinformował o złożeniu w Sejmie wniosku o informację rządu na temat sytuacji polskiego systemu emerytalnego. Solidarna Polska chce, by informacja ta została przedstawiona na najbliższym, zaplanowanym na koniec lutego, posiedzeniu Sejmu. 
Źródło: http://www.wprost.pl/ar/306291/Solidarna-Polska-PO-oszukuje-Polakow-Niech-Tusk-wyjasni-slowa-Pawlaka/