Solidarna Polska ws. zachowania większości akcji Grupy LOTOS.

Jacek Kurski (Solidarna Polska) zaapelował do rządu o pozytywne zaopiniowanie obywatelskiego projektu ustawy o zachowaniu przez państwo większościowego pakietu akcji Grupy Lotos . "Grupa Lotos to klejnot w koronie polskiego przemysłu strategicznego" - mówił europoseł Solidarnej Polski Jacek Kurski na konferencji prasowej w Sejmie (2012.01.24). Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu ma przyjąć stanowisko wobec tego projektu. Zgodnie z nim państwo będzie zobowiązane do zachowania większościowego pakietu akcji Lotosu, a nadzór nad tym ma spoczywać na Radzie Ministrów. Podpisy pod obywatelskim projektem, gromadził Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Polski Lotos, na czele którego stali obecni działacze Solidarnej Polski. „Polski Lotos musi na zawsze pozostać polski. Apeluję do rządu polskiego o pozytywne zaopiniowanie obywatelskiego projektu i wzięcie przykładu z premiera Węgier Wiktora Orbana, na którego ostatnio powołuje się Donald Tusk, a który skutecznie wyparł rosyjskie wpływy z węgierskiej strategicznej gospodarki" - powiedział Jacek Kurski.

W ocenie wiceprezesa Solidarnej Polski Jacka Kurskiego, Orban to "znakomity przykład i wzór zachowania się gospodarza państwa w obronie strategicznych interesów własnego narodu". "Panie premierze Tusk, proszę brać przykład z Wiktora Orbana" - wzywał Jacek Kurski.

Zdaniem Jacka Kurskiego utrata przez Skarb Państwa pakietu większościowego akcji Grupy Lotos oznaczałaby także utratę kontroli nad polskim naftoportem, który jest "oknem na świat" polskiej energetyki.

"Grupa Lotos jest perłą w koronie polskiego przemysłu strategicznego i energetycznego.(...) Jest to klejnot w koronie polskiej gospodarki, która na zawsze powinna pozostać w rękach państwa polskiego" - przekonywał Jacek Kurski

W październiku 2010 roku resort skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie nabycia 69 mln 76 tys. 392 akcji Grupy Lotos, stanowiących 53,2 proc. kapitału zakładowego firmy. Do negocjacji zaproszono zainteresowane podmioty "ze szczególnym uwzględnieniem tych, których przedmiot działalności obejmuje górnictwo ropy naftowej".

Pod koniec maja 2011 roku rosyjski dziennik "Kommiersant" poinformował, że TNK-BP - trzeci pod względem wielkości koncern paliwowy w Rosji, złożył wstępną ofertę na zakup akcji Grupy Lotos.

W czerwcu ministerstwo skarbu wyłoniło cztery podmioty, w tym jeden warunkowo, spośród których zostanie wybrany inwestor dla Grupy Lotos. Nazwy wyłonionych podmiotów nie będą podawane do publicznej wiadomości.

Premier Donald Tusk mówił w czerwcu, że Polska - jako poważny partner i państwo, nie może wykluczać z definicji żadnego inwestora, "dlatego, że ma taką czy inną narodowość, albo nie podoba się, tej czy innej redakcji". "Będziemy oceniać wyłącznie te inwestycje, ewentualnych inwestorów, wyłącznie pod kątem naszego interesu narodowego i interesu samej firmy Lotos" - wyjaśnił Jacek Kurski.

Grupa Lotos jest drugim po PKN Orlen producentem paliw w Polsce. W skład Grupy Lotos, oprócz Grupy Lotos - spółki matki - wchodzi też: Lotos Czechowice, Lotos Jasło, Lotos Petrobaltic (prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu na Morzu Bałtyckim).