Solidarna Polska w obronie kopalni.

W środę (2012.01.25) w gmachu Sejmu odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Klub Parlamentarny „Solidarna Polska”. W konferencji udział wzięli: przewodnicząca Beata Kempa, poseł Mariusz Orion Jędrysek i poseł Andrzej Dąbrowski. „Tedy królowie, czyniąc ludziom ochotę z miłości łaski swej, otłuszczać raczyli połowicę pobory, rozumiejąc, że lepszy częsty zysk lecz mały, niźli wielki lecz rzadki” - tym mottem z XIV w. poseł Mariusz Orion Jędrysek rozpoczął konferencję dotyczącą obrony górnictwa na Dolnym Śląsku. KGHM jest drugim producentem srebra i piątym producentem miedzi na świecie. Jest marką, która wdrażając stosowanie nowoczesnych technologii, ma szansę utrzymać wiodącą pozycję na rynku – powiedział. Tak wielkie opodatkowanie, jakie proponuje rząd, spowoduje stratę okazji, która się więcej nie powtórzy. Koszty, jakie poniosą kopalnie, nie pozwolą na inwestycję w nowoczesne technologie, a także spowodują konieczność rewizji bilansowości złóż, co doprowadzić może do zamknięcia kopalni – w tym zapewne kopalni w Lubinie. Oprócz strat gospodarczych, Polska poniesie także poważne straty społeczne. Nasze państwo ma szansę stać się najważniejszym graczem, dlatego też rząd powinien odstąpić od swojego planu. Kontrola nad KGHM i tak jest zagrożona, z racji tego, że rząd Donalda Tuska sprzedał ostatnio 10 proc. akcji spółki. Rozumiemy różną skalę obietnic i szumnych zapowiedzi premiera w expose, a realne działania, jednak takie niosą za sobie nie tylko tragiczne skutki gospodarcze, ale i społeczne – powiedziała posłanka Beata Kempa. Pierwszy raz na Dolnym Śląsku doszło do niebywałej konsolidacji środowisk politycznych oraz konsolidacji wszystkich tych osób, które są związane z KGHM. Przemysł ma szansę rozwijać się dzięki nowoczesnym technologiom, a rządowa ustawa ten rozwój zabije. Skutkować to może utratą pracy bardzo wielu osób, bo prawdopodobnie dojdzie do zamknięcia kopalni w Lubinie. Łupienie przez króla jednego podmiotu, może spowodować straszne skutki dla Dolnego Śląska i wydobycia miedzi i srebra, które powinny być naszym oczkiem w głowie – mówiła przewodnicząca. Mamy nadzieję, że nasz wniosek o nieuchwalanie ustawy wygra tak, jak dziś rano wygrał poseł Patryk Jaki w sprawie ACTA. Mam nadzieję, że posłowie i wszyscy ludzie, którym leży na sercu innowacyjna gospodarka i kwestia ratowania kopalni – sprzeciwią się łupieniu przez Tuska.

Poseł Mariusz Orion Jędrysek podkreślił, że najgorszym krokiem w całej sprawie było ogłoszenie, że wprowadzony zostanie bardzo wysoki podatek. Działanie takie naraziło wiarygodność naszego państwa w stosunku do inwestorów. Następnie wprowadzono ustawę w trybie bardzo nagłym, zamiast zmodyfikować opłatę eksploatacyjną, wtedy byłby to wydatek rzędu kilku złotych od tony urobku – mówił poseł. Do takiej sytuacji jednak nie doszło, ponieważ żaden fachowiec nie konsultował tego w Ministerstwie Finansów. Ten nagły proces jest dla Polski bardzo szkodliwy.

Podsumowując, poseł Andrzej Dąbrowski podkreślił, że na Dolnym Śląsku już dochodziło do likwidacji kopalni. Doszło wtedy do doprowadzenia okręgu wałbrzyskiego do totalnej biedy. Okręg dopiero teraz zaczyna się podnosić. Dlatego też takim działaniom rządu i grabieniu kopalni i całego Dolnego Śląska, 

„Solidarna Polska” mówi zdecydowane nie.