Solidarna Polska złożyła wniosek o odwołanie Stefana Niesiołowskiego.

Wniosek o odwołanie Niesiołowskiego z pełnionej funkcji trafił do komisji 10 stycznia 2012 - poinformowali na konferencji prasowej w Sejmie (2012.01.10) przewodniczący klubu parlamentarnego Solidarna Polska Arkadiusz Mularczyk oraz rzecznik klubu Patryk Jaki. Solidarna Polska chce odwołania Stefana Niesiołowskiego (PO) z funkcji szefa sejmowej komisji obrony narodowej za to, że nie zwołał posiedzenia komisji w związku ze sprawą prokuratora wojskowego pułkownika Mikołaja Przybyła. Niesiołowski - nie zwołując posiedzenia komisji po wydarzeniach w Poznaniu - odmawia wykonywania swych obowiązków. - To właśnie ta komisja ma możliwość wezwania przed swoje prezydium strony sporu, zadania im pytań, uzyskania wyjaśnień i przekazania ich opinii publicznej - mówił rzecznik klubu Solidarna Polska Patryk Jaki. Przewodniczący klubu parlamentarnego Solidarna Polska Arkadiusz Mularczyk przypomniał, że w poniedziałek (2012.01.09) Solidarna Polska złożyła wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia sejmowych komisji: sprawiedliwości i praw człowieka oraz obrony narodowej po wydarzeniach w Poznaniu. - Sprawa próby samobójczej, której się dopuścił prokurator Przybył, jest wysoce tajemnicza - mówił Arkadiusz Mularczyk. Jak podkreślił, Solidarna Polska oczekuje, by Niesiołowski opamiętał się lub żeby PO oddelegowała do komisji bardziej kompetentnego posła. Arkadiusz Mularczyk przypomniał też, że wcześniej posłowie klubu Solidarna Polska złożyli wniosek o zwołanie posiedzenia komisji obrony narodowej w związku ze śmiercią pięciu Polaków w Afganistanie w grudniu. - Do dziś ta komisja nie została zwołana - dodał przewodniczący klubu parlamentarnego Solidarna Polska Arkadiusz Mularczyk.


Od kilkunastu godzin opinia publiczna w Polsce żyje tragicznymi wydarzeniami z Poznania, gdzie jeden z prokuratorów wojskowych próbował popełnić samobójstwo. Od czasu rozdzielenia funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, jednym z podstawowych organów, które powinny dostarczyć Polakom informacji w tej sprawie jest Komisja Obrony Narodowej. To ten organ Sejmu ma kompetencje, aby wezwać strony sporu i zadać im szereg najważniejszych w tej sprawie pytań. Tymczasem przewodniczący przedmiotowej komisji odmawia wypełnienia swoich obowiązków – i najwyraźniej nie chce, aby obywatele naszego państwa uzyskali więcej informacji na ten temat.

Pomimo wielu ważnych spraw i wydarzeń w obszarze obrony narodowej - przewodniczący komisji nie zwołuje jej posiedzeń. 22 grudnia w prowincji Ghazni w Afganistanie doszło do ataku terrorystycznego na polski konwój, w efekcie ataku zginęło 5 polskich żołnierzy 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Zamach dokonany 21 grudnia 2011r. to największy od początku obecności polskich żołnierzy w Afganistanie atak na nasze siły. Nigdy wcześniej w jednym zamachu nie zginęło tylu polskich żołnierzy. Klub Parlamentarny Solidarna Polska składał wniosek o zwołanie specjalnego posiedzenia Komisji Obrony Narodowej. Został on zignorowany przez przewodniczącego komisji.

W związku z wczorajszymi tragicznymi wydarzeniami w Poznaniu, gdzie podczas konferencji prasowej Zastępca Wojskowego Prokuratora Okręgowego w Poznaniu płk Mikołaj Przybył próbował popełnić samobójstwo, Solidarna Polska zażądała zwołania połączonych Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Obrony Narodowej. Niestety Stefan Niesiołowski już zapowiedział, że ,,nie widzi powodu, by jego komisja miała zajmować się tą sprawą. Jestem przeciwny. Nie bardzo wiem, co komisja miałaby zrobić.” (PAP 9 I 2012)

Postępowanie przewodniczącego Niesiołowskiego blokuje Polakom możliwość uzyskiwania informacji w tak ważnej dla opinii publicznej sprawie. W związku z tym Klub Parlamentarny Solidarna Polska wnioskuje o odwołanie Stefana Niesiołowskiego z funkcji Przewodniczącego Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.