Wnioskujemy o zwołanie wspólnego posiedzenia komisji Sprawiedliwości i Komisji Obrony Narodowej.

Klub Parlamentarny Solidarna Polska domaga się odwołania Naczelnego Prokuratora Wojskowego gen. Krzysztofa Parulskiego, wnioskuje też o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia sejmowych komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Obrony Narodowej. - Jako Solidarna Polska będziemy domagać się, by zwołać wspólne posiedzenie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Obrony Narodowej, aby te komisje razem podjęły ten temat (związany z poniedziałkową próbą samobójczą prokuratora Mikołaja Przybyła) - powiedział na konferencji prasowej (2012.01.09) w Sejmie europoseł, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Jak mówił, zgodnie z polskim prawem zastępcę prokuratora generalnego, którym jest również naczelny prokurator wojskowy, może odwołać prezydent na wniosek prokuratora generalnego, w porozumieniu z ministrem obrony narodowej. - Myślę, że te obie komisje w swoich gremiach są kompetentne, aby zwrócić się do obu panów odpowiedzialnych za stan polskiej prokuratury wojskowej (...), aby takie porozumienie nastąpiło jak najszybciej i wniosek o odwołanie człowieka, który wywołuje stan zapaści polskiej prokuratury, stan tragiczny, stan, który skłania do samobójczych gestów jednego z prokuratorów, by takie decyzje zostały podjęte - powiedział Zbigniew Ziobro. Solidarna Polska chce, aby na posiedzeniu komisji pojawili się prokurator generalny Andrzej Seremet oraz gen. Krzysztof Parulski, by przedstawić posłom wiedzę na temat tragicznych wydarzeń w Poznaniu. Według Zbigniewa Ziobro trudno o bardziej oczywisty dowód "zapaści w polskiej prokuraturze niż ten tragiczny, spektakularny gest próby samobójczej prokuratora Prokuratury Wojskowej". Zbigniew Ziobro ocenił, że Prokuratura Wojskowa znalazła się w stanie zapaści za sprawą "nieodpowiedzialnego kierowania tejże prokuratury przez człowieka nominowanego przez polityków PO, pana generała Parulskiego". Jak ocenił, okazał się on człowiekiem niekompetentnym, nieprzygotowanym i nieodpowiedzialnym. Lider SP do najpilniejszych zadań zaliczył przywrócenie elementarnego poczucia bezpieczeństwa Prokuratury Wojskowej. Jak mówił, nie da się tego zrobić z człowiekiem, który odpowiada za stan dezorganizacji, napięcia i chaosu w Prokuraturze Wojskowej. Nagranie audio-wideo z konferencji prasowej - kliknij tutaj i oglądaj całą konferencję.


W związku z dzisiejszymi (2012.01.09) tragicznymi wydarzeniami w Poznaniu, gdzie podczas konferencji prasowej Zastępca Wojskowego Prokuratora Okręgowego w Poznaniu płk. Mikołaj Przybył próbował popełnić samobójstwo, Solidarna Polska zażądała zwołania połączonych Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka i Komisji Obrony Narodowej oraz odwołania Naczelnego Prokuratora Wojskowego płk. Krzysztofa Pakulskiego.

Na konferencji pojawiły się wątki ważnych spraw prowadzonych przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Poznaniu, m.in.: nieprawidłowości w śledztwie prokuratury wojskowej o przeciek do mediów w sprawie m.in. postępowań smoleńskich. 

Na konferencji prasowej (2012.01.09) Zbigniew Ziobro stwierdził, że dzisiejsza prokuratura jest w stanie zapaści. Już teraz widać, że decyzja o rozdziale Prokuratury Generalnej od Ministerstwa Sprawiedliwości była błędem. W związku dzisiejszymi wydarzeniami pojawia się wiele niejasności, które należy jak najszybciej wytłumaczyć. Żądamy, aby na posiedzeniu komisji pojawili się: Prokurator Generalny Andrzej Seremet, a także Naczelny Prokurator Wojskowy Krzysztof Parulski, aby przedstawić posłom wiedzę na temat tych tragicznych wydarzeń. 

Jednocześnie przypominamy, że ta sprawa zamyka ciąg tragicznych prób samobójczych za czasów rządów Platformy Obywatelskiej: 

- 11.04.2008. Sekcja zwłok 37-letniego sędziego z Garwolina potwierdziła, że popełnił on samobójstwo - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Siedlcach Krystyna Gołąbek. 

- 19 stycznia 2009 podpułkownik Barbara P. popełniła samobójstwo. W delegaturze spekuluje się, że przyczyną mógł być mobbing ze strony szefostwa ABW

- 23 grudnia 2009 Zagadkowa śmierć ważnego urzędnika z kancelarii premiera Donalda Tuska. Grzegorz Michniewicz, dyrektor generalny kancelarii, miał powiesić się w swoim mieszkaniu. Wstępne ustalenia lekarza sądowego potwierdzają wersję o samobójstwie.

- 5.08.2011 Andrzej Lepper popełnił samobójstwo

-23.09.2011 49-letni mężczyzna podpalił się naprzeciwko Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Wcześniej wystosował list do premiera.

Apelujemy do władz wywodzących się z Platformy Obywatelskiej, w tym do posiadającego cześć jurysdykcji nad prokuraturą Prezydenta RP - Bronisława Komorowskiego o wyciągnięcie wniosków z tej tragedii. To rząd PO doprowadził do zapaści polską prokuraturę. Ile jeszcze potrzebujemy prób samobójczych, aby wyciągnąć z tej lekcji wnioski?! 

Polska za czasów PO może być nazywana „państwem samobójczym".