Solidarna Polska proponuje projekt uchwały Sejmu RP w sprawie łamania praw człowieka i obywatela oraz konfliktu dyplomatycznego wywołanego przez władze Republiki Białoruś.

Zbigniew Ziobro, Arkadiusz Mularczyk.
Łukaszenko straszy, chce wymuszać. Pokazuje, że ma głęboko w poważaniu sankcje przyjęte przez UE – powiedział na antenie radia TOK FM (2012.02.29), lider Solidarnej Polski, europoseł Zbigniew Ziobro. Odniósł się on do wczorajszej (2012.02.28) sytuacji, kiedy władze Białorusi zwróciły się do ambasadorów UE i Polski, aby opuścili ten kraj i udali się na konsultacje. Zbigniew Ziobro stwierdził, że "Unia Europejska powinna wyciągnąć konsekwencje, Polska powinna wykazać umiejętności przekonywania ważnych decydentów w UE, by było wspólne stanowisko ws. Białorusi". - UE nie dorobiła się stanowczej polityki wobec Białorusi, która przynosiłaby efekty. Żeby wywierać presję trzeba wykazywać konsekwencje nie tylko w słowach. Zbigniew Ziobro stwierdził, że "my, jako Polacy, powinniśmy myśleć o mniejszości polskiej na Białorusi". - Polskie państwo, polska prokuratura skompromitowały się, wydając informacje na temat kilku opozycjonistów (z Białorusi – przyp. red.), w ciągu ostatniego czasu. Powinniśmy dążyć do tego, by sytuacja nie eskalowała w ten sposób. Lepiej by UE realizowała konsekwentną linię – powiedział Zbigniew Ziobro. Poseł Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk powiedział na antenie radiowej Trójki (2012.02.29), że Solidarna Polska proponuje uchwałę potępiającą reżim Aleksandra Łukaszenki, wzywającą Unię do solidarności z Białorusinami. Arkadiusz Mularczyk zapowiedział w "Salonie politycznym Trójki", że klub parlamentarny Solidarna Polska jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu złoży projekt uchwały potępiającej reżim i apelującej o solidarność z mieszkańcami Białorusi. – Społeczeństwo białoruskie jest tłumione, a standardy praw człowieka i wartości demokratyczne, które funkcjonują w całej Europie, do Białorusi nie dotarły – podkreślił gość Trójki. Głos Polski w tej sprawie powinien być jasny, zdecydowany i powinien być spójny z głosem Unii Europejskiej – zaznaczył Arkadiusz Mularczyk. 
Kliknij tutaj i oglądaj również konferencję Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska ws. propozycji projektu uchwały Sejmu RP w sprawie łamania praw człowieka i obywatela oraz konfliktu dyplomatycznego wywołanego przez władze Republiki Białoruś (2012.02.29).