Solidarna Polska chce ustanowienia Dnia Praw Rodziny.

Klub Solidarna Polska chce ustanowienia 22 października "Dniem Praw Rodziny". Szef klubu parlamentarnego Solidarna Polska Arkadiusz Mularczyk zapowiedział na konferencji prasowej (2012.01.13), że jeszcze w piątek Solidarna Polska wniesie do marszałek Sejmu projekt uchwały w tej sprawie. "Sejm RP zatroskany o przyszłość małżeństwa i rodziny jako trwałego związku mężczyzny i kobiety otwartego na przekazywanie życia i zaspokojenie podstawowych potrzeb każdego człowieka ustanawia 22 października każdego roku Dniem Praw Rodziny" - głosi projekt uchwały. Jak wyjaśnił na piątkowej konferencji prasowej autor projektu Tadeusz Woźniak (SP), tego dnia w 1983 roku Stolica Apostolska ogłosiła Kartę Praw Rodziny. "Sejm RP zachęca wszystkie rodziny do komplementarnego wypełniania ich zadań, a także do obrony i umacniania należnych im praw" - czytamy dalej w projekcie uchwały. Napisano w nim również m.in., że Sejm poleca wszystkim "obywatelom, instytucjom i władzom stałą troskę o rodzinę, o jej prawa i harmonijny rozwój". Solidarna Polska ocenia też, że projekt ustawy o związkach partnerskich, który zapowiadają kluby Ruchu Palikota i SLD, byłby hańbiący. Arkadiusz Mularczyk podkreślił, że zgodnie z polską konstytucją związek małżeński może być tylko związkiem kobiety i mężczyzny. "I wszelkie z tego tytułu wynikające aspekty prawne, jak prawo do dziedziczenia, wszelkie inne z tego wynikające skutki mogą tylko i wyłącznie wywodzić się ze związku małżeńskiego. Tak że niech poseł Janusz Palikot i poseł Ryszard Kalisz nie wygłupiają się, nie oszukują polskiego społeczeństwa" - powiedział Arkadiusz Mularczyk. Tadeusz Woźniak podkreślił, że według Solidarnej Polski "tradycyjne pojęcie rodziny jest jedynym, o jakim możemy mówić". "A zdrowa rodzina to zdrowe społeczeństwo, to przyszłość naszego państwa" - dodał poseł Solidarnej Polski. 


Solidarna Polska proponuje ustanowić 22 października każdego roku Dniem Praw Rodziny. Projekt wynika z troski o przyszłość małżeństwa i rodziny jako trwałego związku mężczyzny i kobiety. Wyrażamy przekonanie, że Dzień Praw Rodziny pobudzi różne środowiska do podejmowania działań na rzecz instytucji rodziny, jak również będzie przejawem docenienia rodziny jako podmiotu będącego fundamentem bytu państwa i katalizatorem jego rozwoju. Dzisiaj Ruch Palikota razem z SLD zgłasza projekt Ustawy o tzw. związkach partnerskich. Te propozycje są niezgodne z Konstytucją. Oprotestował je już prezes Sądu Najwyższego Stanisław Dąbrowski, w opinii przygotowanej dla Sejmu RP. Działania Palikota mają na celu wywołanie niepotrzebnej dyskusji i odwrócenia uwagi Polaków od prawdziwych problemów. Przepisy, które zrównywałyby związki partnerskie, osób tej samej płci, ze małżeństwem rozumianym jako związek kobiety i mężczyzny- są niedopuszczalne, haniebne i Solidarna Polska będzie zawsze się nim sprzeciwiać - napisał Patryk Jaki, rzecznik KP Solidarna Polska. Poniżej, treść uchwały, której autorem jest Poseł Tadeusz Woźniak – Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej. 

Projekt Uchwały
Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
w sprawie ustanowienia Dnia Praw Rodziny
(projekt)

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zatroskany o przyszłość małżeństwa i rodziny jako trwałego związku mężczyzny i kobiety otwartego na przekazywanie życia i zaspokojenie podstawowych potrzeb każdego człowieka, ustanawia 22 dzień października każdego roku Dniem Praw Rodziny.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznając, że rodzina będąca podstawową komórką społeczną stanowi fundament bytu państwa i podwaliny jego rozwoju, poleca wszystkim obywatelom, instytucjom i władzom stałą troskę o rodzinę, o jej prawa i harmonijny rozwój.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zachęca wszystkie rodziny do komplementarnego wypełniania ich zadań, a także do obrony i umacniania należnych im praw.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dołoży wszelkich starań, w tym poprzez stanowienie odpowiedniego prawa i sprawowanie funkcji kontrolnej, aby rodziny w Rzeczypospolitej Polskiej mogły czuć się bezpiecznie trwając w przeświadczeniu o stałej, opiekuńczej trosce państwa o ich byt materialny i wszechstronny rozwój.