Stanowisko Rady Politycznej Solidarna Polska w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec decyzji Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nieprzyznaniu miejsca Fundacji Lux Veritatis na multipleksie cyfrowym (2012.02.18).

Mając na uwadze decyzję Pana Jana Dworaka Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 29 lipca 2011 roku, wydanej na podstawie uchwały KRRiT z dnia 26 kwietnia 2011 roku i 6 lipca 2011 roku o nieprzyznaniu miejsca Fundacji Lux Veritatis na multipleksie cyfrowym, wyrażamy sprzeciw wobec decyzji Prezesa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, naruszającej wolność słowa i dyskryminującej media katolickie w Polsce.
30 czerwca 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej. Ustawa określa sposób wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej, zasady wyłonienia operatorów poszczególnych multipleksów oraz obowiązki operatorów i nadawców. Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce, czyli zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową, stanowić będzie zasadniczy zwrot technologiczny. Sygnał analogowy ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy (co oznacza wyłączenie nadajników analogowych) nie później niż do 31 lipca 2013 roku Jeżeli dana stacja chce nadawać w systemie cyfrowym, musi ubiegać się w KRRiT o miejsce na multipleksie naziemnym.
Według doniesień medialnych, Telewizja Trwam napotkała na problemy z przyznaniem jej miejsca na wyżej wymienionym transponderze. 3 marca 2011 roku Fundacja Lux Veritatis – nadawca TV Trwam złożyła prośbę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przyznanie jej miejsca na multipleksie cyfrowym. Niestety, KRRiT odrzuciła wniosek fundacji o. Tadeusza Rydzyka o koncesję na miejsce telewizji Trwam na multipleksach cyfrowej telewizji naziemnej.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała koncesje na multipleksie cyfrowym nadawcom, którzy generowali straty, mieli ujemne kapitały własne i nie posiadali bazy emisyjnej. Zgodnie z dokumentami przedstawionymi przez Lux Veritatis finanse fundacji, która z powodu „braku wiarygodności finansowej" nie otrzymała miejsca na multipleksie cyfrowym, są zdecydowanie lepsze od trzech innych nadawców, którzy posiadają już koncesje.
Wątpliwości wokół przyznawania przez KRRiT koncesji jest znacznie więcej.
Ani spółka Stavka, ani spółka Lemon, które posiadają już koncesje nie mają np. bazy produkcyjnej i emisyjnej. Uzupełniły również swoje dokumenty finansowe po wyznaczonym terminie. Lux Veritatis zarzuca KRRiT, że nie informowała stron postępowania koncesyjnego o etapach tego procesu. Nie powiadomiła również fundacji o odmowie wydania koncesji.
Kontrowersje wywołuje też fakt, że KRRiT, nie czekając na rozpatrzenie odwołań m.in. Fundacji Lux Veritatis, rozdysponowała miejsca na multipleksie.
Dopiero 18 stycznia 2012, a więc po pół roku, rozpatrzyła odwołania. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na mocy uchwały podtrzymała wcześniejsze decyzje.
Artykuł 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej potwierdza prawa wszystkich obywateli do równego traktowania przez władze publiczne. Przykładem takiego traktowania jest również sprawiedliwy i równy dostęp do publicznego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Zdaniem sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, decyzja KRRiT może zagrażać pluralizmowi mediów.
Komisja wzywa Prezesa Rady Ministrów do zbadania decyzji Prezesa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nieprzyznaniu miejsca Fundacji Lux Veritatis na multipleksie cyfrowym, naruszającej wolność słowa i dyskryminującej media katolickie w Polsce. 
Stanowisko przyjęte przez Radę Polityczną Solidarnej Polski
Warszawa, dnia 18 lutego 2012 roku.